Některé naše provozy nabízí denně makrobiotické menu. ?
Makrobiotika je životní filozofie, podle jejích zásad se stravují lidé , kteří se zajímají o své zdraví a životní energii.
Její kolébkou je Tibet a Čína. Název vychází z řeckých slov „makros“- velký,dlouhý – a „bios“ – život. Jedná se o životosprávu , která udrží člověka dlouho zdravého a mladého jak po fyzické , tak duševní stránce. Je součástí buddhistického směru zen a v mnoha starých buddhistických klášterech podle jejích principů připravují jídlo.
Tento způsob stravování je založen na konzumaci obilovin,luštěnin, sezonního a místního ovoce a zeleniny, kvašené zeleniny a velmi málo tuku. Důležitost se přikládá pravidelnosti a dostatečnému žvýkání. Makrobiotika je ucelený styl, který se zaměřuje na vyrovnanost energií Jing-Jang a vesmírný řád. Při přechodu na makrobiotickou stravu se doporučuje vnitřní kompletní očista , která zbaví tělo toxinů, zlepší vitalitu a rovnováhu v organismu.
Makrobiotici u nás nekonzumují tropické ovoce a všeobecně studená, mražená jídla a mléčné výrobky. Jsou důslední v kvalitní přípravě pokrmů a nakupování kvalitních především místních potravin.
Obilovina a jejich hlavní druhy:
- Jáhly – posilují slinivku,slezinu a žaludek. Obsahují fosfor,vápník,železo a vitamín B. Doporučují se při vyčerpanosti,rekonvalescenci a poruchách trávení. Jako jediná obilovina působí v našem organismu zásadotvorně.
- Rýže (celozrnná) – posiluje plíce a tlusté střevo. Obsahuje vitamíny skupin. B,E a fosfor. Je vhodnou potravinou při onemocnění zažívacího ústrojí.
- Kukuřice- posiluje ledviny a močový měchýř. Obsahuje draslík, fosfor, vápník, zinek a železo. Je vhodnou potravinou při poruchách močového měchýře a trávicího ústrojí, podporuje krvetvorbu, správnou činnost nervové soustavy a mozku.
- Pohanka- posiluje srdce a tenké střevo. Obsahuje rutin, vlákninu, železo, vitamíny B,D. Je vhodná při onemocnění zažívacího ústrojí, působí proti křečovým žilám, vysokému krevnímu tlaku a regeneruje jaterní buňky a snižuje cholesterol.
- Další obiloviny- pšenice špalda,žito,oves,amaranth,ječmen
Zelenina: Převážně sezonní zelenina a ovoce z našich podnebních pásem Nepoužívá se lilkovitá zelenina a brambory!
Luštěniny a jejich hlavní druhy: Cizrna, Fazole mungo,fazole adzuki, fazole červená, fazole černá Hrách, čočka Sója a výrobky z ní ( Tempeh, Tofu, Sojové mléko, Tamari omáčka, Miso pasta)
Řasy: Mořské řasy jsou zdrojem lehce stravitelných bílkovin. Obsahují vitamíny A, B2, B12, vápník a hořčík. Minerály představují 20ti násobek hodnoty minerálů obsažených v zelenině. Řasy působí zásadotvorně, protizánětlivě, antioxidačně. Chrání srdce, cévy,posilují imunitní systém a eliminují vliv radioaktivních a chemických látek.
Mezi hlavní druhy patří: Kombu, Arame, Sushi nori, Nori-green vločky, Agar-agar.
12 důvodů pro makrobiotiku
- Je to volná, pestrá strava sestavená především z celých obilných zrn, zeleniny, fazolí, semínek, ovoce a oříšků
- Mnozí lidé tvrdí, že makrobiotická strava jim pomohla zotavit se z chorob.
- Makrobiotika nabízí pružný přístup ke stravování, který lze aplikovat několik dní nebo celý život.
- Při uplatňování makrobiotických zásad můžeme výběrem a přípravou potravin ovlivňovat to, jak se cítíme.
- Můžeme konzumovat cokoli za předpokladu, že si uvědomujeme pravděpodobný vliv daného jídla a že si jste jisti jeho pozitivním účinkem na Vaše zdraví
- Vysoký obsah vlákniny, který prospívá Vašemu trávení
- Protože v makrobiotické stravě jsou málo zastoupeny nasycené tuky, zlepší se Vám kvalita krve i stav krevního oběhu a srdce.
- Díky nízkému glykemickému indexu napomáhá makrobiotická strava vyrovnávat hladinu cukru v krvi a tím usnadňuje hubnutí a zlepšuje emoční stabilitu.
- Makrobiotická jídla jsou vyvážená co se týče kyselin a zásad, sodíku i draslíku.
- Převaha polysacharidů znamená, že makrobiotické jídlo dodává tělu spoustu energie, což vede k větší životní síle.
- Makrobiotická strava má vysoký obsah bílkovin, železa, vápníku a dalších vitamínů a minerálů.
- Makrobiotika je komplexní přístup ke zdravému stravování, který zahrnuje vše od výběru vhodných přísad až po kulinářské metody a vlastní konzumaci.
V životě máme různé důvody ke změnám. Jiné to není ani ve chvíli, kdy se zamyslíme nad tím, jak a co jíme. Není mým záměrem tyto důvody rozebírat, protože mohou být opravdu rozmanité, ale většinou se odvíjejí od toho, že se chceme cítit lépe, mít víc energie a zbavit se zdravotních neduhů či nějakých kilogramů na víc. Ta chvíle na zkoušku a změnu může být právě teď.
Všechny novinky